АГРИАДА КУПУВА земеделска земя в землището на село Капитан Димитриево
Малкото село Капитан Димитриево е в състава на Пазарджишкия окръг. От град Пазарджик се намира на около 15 км. - по шосето Пазарджик - Велинград. На 5 км. от града пътят се отбива в югозападна посока,за да се стигне до селото. То е разположено в последните гънки на Родопите, с лице към юг. Погледнато от високо, селото е малко като в дупка.Отвсякъде е заобиколено с баири и то голи, незаселени. Местното население ги нарича Чалове.
През центъра на селото минава малката рекичка Пишманка. Името идва от турската дума "Пишман". Името е много сполучливо избрано. На пръв поглед през лятото, рекичката е просто безобидна вада. На есен и пролет тя силно приижда и прави големи пакости. Сега на нея има построени три здрави бетонни моста. По двата и бряга има гъсто залесени тополи и лятно време това е най-прохладното място.
Реката дели селото на две части. Десният бряг на реката е по-рано заселен. Причината е в това, че земята тук е по - равна, по - плодородна. Левият бряг е по - късно заселен и е много висок. Тук е байрът или Чала. Мястото е каменисто, неплодородно и голо.
Селището има умереноконтинентален климат, както и в Западна България. Не се забелязват никакви особени отклонения.
Зимата е сравнително мека, с малко сняг. Снегът се задържа по-дълго време от северната страна на Чала и около Гергьовица — местност, която е доста висока.
Пролетта е ранна и топла. Нейното начало най-напред се забелязва чрез тополовите насаждения около река Пишманка и върбовите дръвчета из деретата. По Чала излизат минзухар, теменужка, съсънка, кукуряк. Чувства се и топлият вятър — „белият“, както хората тук го наричат.
Лятото е топло и задушно. Може би задухата идва от това, че селото е като в дупка. Прохлада се чувствува само надвечер по реката. Тя се създава от постоянно духащия вятър — съвсем лек вечерник.
Есента е без големи особености — влажна, мъглива и кишава. Дъжд вали толкова, колкото и наоколо. Изобщо, селото страда доста от липсата на вода, особено през лятото.